Výchovné poradenstvo

Úlohy výchovného poradcu

• Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.
  • Konzultácie poskytuje nielen žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom a učiteľom.
  • V náplni jeho práce je aj sprostredkovávanie prepojenia školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.
  • Náplň práce výchovného poradcu zahŕňa veľmi široké spektrum jeho povinností a úloh

Obsahom jeho práce v škole je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca:

• s vedením školy
  • s pedagógmi
  • s triednymi učiteľmi
  • so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými, šikanovanými alebo problémovými deťmi, pomáha riešiť problémy s dochádzkou, krádežami, konfliktami, agresivitou, alkoholom, drogami, poruchami učenia a správania)
  • s rodičmi
  • s centrami pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie
  • s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny - so sociálnou kuratelou (v súvislosti so sociálnopatologickými javmi)
  • s políciou (pri problémovom správaní, ale aj preventívne pri organizovaní prednášok, besied)
  • so strednými školami (poskytovanie informácií, nábor, prezentácia)

Vykonáva príslušnú administratívnu agendu

Realizuje kariérne poradenstvo (organizuje besedy najmä pre žiakov končiacich školu, pomáha ich usmerniť v profesijnej orientácii, sprostredkováva im potrebné množstvo informácií, organizuje pre nich exkurzie do škôl.

Vedie evidenciu žiakov končiacich školskú dochádzku v ZŠ a spracováva podklady a prehľady o profesijnej orientácii žiakov.

Zodpovedá za predloženie prihlášok riaditeľke školy v súlade so záväznými a vyhláškou danými termínmi a prihlášky včas odosiela na stredné školy.

V prípade neprijatia žiaka na strednú školu pomáha pri reorientácii žiaka a zabezpečuje odoslanie novej prihlášky na školu, kde je možnosť prijatia.

Kompletizuje prehľady o umiestnení žiakov.

Na evidenciu a spracovanie informácií využíva výpočtovú techniku a programy Proforient.

Dôležité internetové stránky:

www.svs.edu.sk – prehľad stredných škôl a ich odborov s možnosťou nahliadnuť do domovskej stránky školy

www.povolania.eu – možnosť otestovať si svoje schopnosti, talent, záujmy s ponukou vhodného typu štúdia

www.strednaskola.sk

www.istp.sk