Strelecký krúžok pri ZŠ Michala Tareka Abrahám

Milí žiaci, žiačky a hostia,

Vítame Vás na stránke streleckého krúžku, ktorého zriaďovateľom je ZŠ M. Tareka Abrahám. Hlavným cieľom stránky je prinášať aktuálne informácie o činnosti ako aj všeobecné informácie o športovej streľbe.

Strelecký krúžok je organizovaný každú stredu v čase od 16:30 do 18:00 hod. v hale školy. Žiaci sa učia zásady bezpečnosti pri streľbe, zaobchádzania so vzduchovkami a zbraňami všeobecne, správne atribúty strieľania (dýchanie, spúšťanie, mierenie,…). Strieľajú zo vzduchových zbraní Slavia 631, na vzdialenosť 10 metrov v ľahu. Dbáme na bezpečnosť, ktorá je pre nás prvoradá, preto krúžok prebieha pod stálym dozorom inštruktora - vedúceho streleckého krúžku pána Ing. Petra Košku, PhD.

Hlavné pravidlo strelca:

So zbraňou zaobchádzaj vždy tak, ako keby bola nabitá. Nemier na osoby ani zo žartu!

VŠEOBECNÉ BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA

PRI MANIPULÁCII SO ZBRAŇOU

S každou zbraňou manipulujte iba vtedy, ak ste na túto činnosť plne sústredení.

Ak toho z akéhokoľvek dôvodu nie ste schopní (lieky, únava, psychické rozrušenie, zranenie a pod.), tak so zbraňou nemanipulujte, pretože si často neuvedomujete, s čím zaobchádzate a ako.

Pri každom uchopení zbrane do rúk sa presvedčte o jej stave.

Vždy vyberte zásobník (ak je v zbrani) a skontrolujte, či v nábojovej komore nie je náboj. Ak bola zbraň v stave umožňujúcom jej okamžité použitie alebo v nej bol zasunutý plný zásobník, je potrebné ju pred ďalšou manipuláciou vybiť.

So zbraňou manipulujte vždy ako s nabitou.

Nikdy nemierte bezdôvodne na iné osoby. Hlaveň zbrane musí vždy smerovať do cieľovej plochy alebo do bezpečného priestoru, pričom bezpečným priestorom sa rozumie miesto, kde možno kontrolovať dopad strely a kde nemôže spôsobiť žiadnu škodu alebo ujmu na zdraví.

Nedotýkajte sa cudzej zbrane bez vedomia jej majiteľa.

Týmto konaním chránite nielen seba, ale predovšetkým majiteľa zbrane. Nech už v dôsledku takejto manipulácie príde k ľaknutiu, k náhodnému výstrelu, k ujme na zdraví alebo dokonca i usmrteniu človeka, bude na tom mať svoj podiel viny i majiteľ zbrane a to bez ohľadu na to, kto v kritickom okamihu zbraň držal v ruke.

Prst na spúšť dávajte až tesne pred výstrelom.

Keď je zbraň namierená na cieľ, odistená a ak bude výstrel smerovať do cieľovej plochy. Dovtedy musí byť prst  položený zboku na tele zbrane. Ak máte zlozvyk dávať prst na prednú časť lúčika, odvyknite si od neho. Tento spôsob nezabráni náhodnému výstrelu najmä pri pohybe so zbraňou a strate rovnováhy.

Ak odkladáte zbraň alebo ju odovzdávate inej osobe, uistite sa, že zbraň je v bezpečnom stave.

To znamená, že zásobník je mimo zbrane a je vidieť, že nábojová komora je prázdna.
Pred odovzdaním zbrane inej osobe zaistite záver v zadnej polohe, uchopte zbraň za záver a rám
v oblasti lúčika a podávajte ju tak, aby preberajúci videl, že v zbrani nie je zasunutý zásobník.

Udržujte svoju zbraň čistú a v poriadku.

To je nutná podmienka pre jej správnu a bezpečnú funkciu. Zbraň vyčistite vždy, keď ste ju používali resp. pred a po dlhodobom uložení. Zvyšky spáleného strelného prachu sú veľmi agresívne.

Vždy a všade dbajte na bezpečnosť streľby.

Nechoďte pred palebnú čiaru, ak nie je streľba jednoznačne zastavená. Dbajte pokynov vedúceho krúžku. Nepohybujte sa zbytočne v priestore určenom pre manipuláciu so zbraňou a jej odkladanie. Kedykoľvek, ak máte pochybnosti o bezpečnosti  priestoru v oblasti cieľa, okamžite prerušte streľbu. Nepohybujte sa pred ústim zbrane. Ak nechcete strieľať, odložte zbraň na určené miesto alebo ju uložte do puzdra.

ROZDELENIE STRELNÝCH ZBRANÍ

Strelná zbraň je taká zbraň, kde sa k vymeteniu strely z hlavne využíva tlaku plynov, ktoré vznikajú horením strelného prachu.

Zbrane delíme na:

- Dlhé – pušky

- Krátke – pištole a revolvery

Podľa kalibru na:

- Veľkokalibrové

- Malokalibrové

Podľa konštrukčného prevedenia mechaniky:

- Jednoranné (do zbrane sa vkladá len jeden náboj);

- Opakovacie (mechanické opakovanie na každý výstrel osobitne s pričinením strelca.);

- Samonabíjacie (poloautomatické), z ktorých je možná streľba len jednotlivými ranami, napríklad rôzne druhy pištolí;

- Samočinné (automatické), z ktorých je streľba možná dávkami. Tieto sa však v športovej streľbe nepoužívajú.

Podľa zdroja energie delíme zbrane na:

- Mechanické zbrane – využívajú k výstrelu obyčajne elastickú energiu (napr. luk, prak, kuša).

- Plynové zbrane – sú také, kde sa k vymeteniu strely z hlavne využíva stlačený vzduch, alebo iný plyn. vzduch môže byť stlačený vopred, alebo v okamžiku výstrelu. v prvom prípade hovoríme o vetrovkách  a v druhom o vzduchovkách. Ak je použitý iný stlačený plyn ako vzduch, hovoríme o plynovkách.

- Palné zbrane – sú také, kde sa k vymeteniu strely z hlavne využíva tlak plynov, ktoré vznikajú horením strelného prachu (náboja).

Podľa spôsobu nabíjania:

- Predovky – ktoré sa nabíjajú cez ústie hlavne (pre streľbu z historických zbraní).

- Zadovky – dnešné moderné zbrane.

* Slavia630-1_navod_na_pouzitie.pdf