Na hodinách výtvarnej výchovy - naši prváci
- 24
Zo života ŠKD :-)
- 18
Divadielko Dúha - Myšky sa hrajú
- 10
18. júna 2022 navštívilo ŠKD Divadielko Dúha, ktoré našim najmenším zahralo divadelné predstavenie Myšky sa hrajú.
Ako sa páčilo predstavenie našim deťom..?
,,Mne sa páčilo všetko, ale najviac myšky Sesil a Mercedes, Džudžu a Džamaj." Hanka
,,Mne sa páčili myšky." Miriamka
,,Mne sa najviac páčil Džudžu." Janko
,,Mne sa páčil starý Filomén." Grétka
Školský parlament - vyhodnotenie mimoškolských aktivít
Vyhodnocovaciu správu školkého parlamentu za šk. rok 2021/2022 si môžete prečítať: Vyhodnotenie_aktivit_SP_.pdf
Mgr. M. Žgančíková
Školský výlet - Nitra
- 31
Prečo sme navštívili práve mesto Nitra?
Nitra sa pýši najdlhšou históriou spomedzi slovenských miest. Bola obývaná už od praveku. Ôsmaci a deviataci si preto pozreli majestátny Nitriansky hrad, pôvodne najväčší hrad na Slovensku. Nitriansky hrad situovaný na skalnom brale mal vždy strategický význam, lebo bol prirodzenou pevnosťou nad meandrom rieky Nitra. Už v 13. storočí bol hrad tak dokonale opevnený, že vydržal útok Tatárov. Najstaršou zachovalou stavbou je románsky kostol sv. Emerama. Dominantou hradného areálu je katedrála, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi. Vzhľadom na svoje historické a architektonické hodnoty patrí areál hradu v Nitre medzi dominanty dejín Slovenska.
Nitra sa pýši aj prívlastkom, mesto múzeí. Piataci a šiestaci navštívili jedno z nich - Ponitrianske múzeum.
Za jeho bránami sa dozvedeli, ako žili ľudia v období staroveku a stredoveku. Vo vitrínach dokonca našli aj historické predmety z Abrahámu. Absolvovali zoologickú expedíciu, videli depozit vypreparovaných živočíchov, dozvedeli sa zaujímavosti o zvieratkách, ktoré žijú na našom území a naučili sa rozpoznávať ich stopy. Súčasťou výstavy bol aj preparát najväčšieho voľne žijúceho cicavca na našom území, Zubra hrivnatého.
Z múzea si priniesli aj vlastnoručne vyrobený domček pre hmyz, ktorý umiestnime na školskom dvore.Na záver nášho výletu sme navštívili Botanickú záhradu, ktorá sa nachádza v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V rozľahlom parku sme mali možnosť vidieť rôzne druhy rastlín mierneho pásma. V skleníkoch sme obdivovali aj tropické a subtropické rastliny, ako napr. sukulenty a kaktusy, z ktorých sme si niektoré mohli aj zakúpiť.
Mgr. E. Košková, Mgr. L.Krčmáreková, Mgr. V. Lehotská, PaedDr. I. Vrbovská
LEGODACTA - popoludnie so stavebnicou LEGO
- 14
Športový deň 2022
- 43
Aj v tomto školskom roku sa nám podaril zorganizovať športový deň spojený s tradičným futbalovým zápasom deviatakov.
Zúčastnili sa na ňom všetci žiaci našej školy a súťažili v troch kategóriách:- kategória: najmladší žiaci (žiaci 1. – 3. ročníka)
- kategória: mladší žiaci (žiaci 4. – 6. ročníka)
- kategória: starší žiaci (žiaci 7. – 9. ročníka)
Súťažné disciplíny pre 1. kategóriu:
- beh cez prekážky
- skákanie vo vreciach
- hod na cieľ
Súťažné disciplíny pre 2. a 3. kategóriu:
- futbalový kráľ strelcov
- beh cez prekážky
- hod na cieľ
Na záver dostali najlepší traja súťažiaci v každej kategórii medailu a nasledoval tradičný futbalový západ deviatakov proti výberu školy.
Testovanie 9
Dňa 6. apríla 2022 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka. Naši deviataci dosiahli nadpriemerné výsledky.
Triedny výlet žiakov 7. ročníka do Trnavy
- 12
Dňa 24.6.2022 sme sa zúčastnili so žiakmi 7. ročníka triedneho výletu do Trnavy. Spoznávali sme históriu mesta a sakrálne pamiatky. Pešia prehliadka mesta Trnavy bola veľmi pútavá. Dozvedeli sme sa, čo symbolizuje Trojičný stĺp uprostred Trojičného námestia, žiaci mali možnosť spoznať a porovnať barokové a renesančné umenie rôznych historických stavieb. Neobišli sme ani Pomník Antona Bernoláka (1762 - 1813) pri Bernolákovej bráne, ktorý sa skladá z dvoch častí: na stupňovitom kamennom podstavci sedí postava Bernoláka - energického muža s knihou, nakláňa sa k skupine mužov, žien a detí, ktoré predstavujú postavy slovenského národa - roľníkov a mestských ľudí a načúvajú Bernolákovi. Kamenná časť podstavca z hořického pieskovca je podkladom pre citát: ,,Slováci, píšte po slovensky! Tu máte slovo moje o reči vašej”.
Zatúlali sme sa aj do romantických uličiek Trnavy a navštívili tajomné sochy na hradbách. Tak sme mali možnosť dozvedieť sa mnoho aj zo života hradieb, ktoré obkolesujú Trnavu ako Mocný opasok už 800 rokov.
Veľmi nám chutila aj trnavská zmrzlina a samozrejme sme nezabudli navštíviť bronzovú sochu legendárneho futbalového trénera Antona Malatinského, ktorú odhalili v auguste 2016 pri futbalovom štadióne v Trnave. Takmer dva a polmetrová socha je autorským dielom Pavla Dubinu, ktorý ju vytvoril na objednávku spoločnosti City – Arena. Na tomto mieste sme ukončili aj náš triedny výlet, zabavili sme sa kultúrnymi vystúpeniami na námestí, spoznávaním Trnavy, užili sme si to, niečo nové sa naučili, a zároveň sa zabavili. Veď sa pozrite a posúďte sami.
Mgr. M. Žgančíková
Testovanie 5
Dňa 18. mája 2022 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka. Naši piataci dosiahli vynikajúce výsledky.
Škola v prírode
Posielame pozdrav zo školy v prírode. :-)
eTwinning „POSITIVE VIBES“
Celý priebeh projektu bol založený na spoločne stanovených cieľoch a komunikácii s projektovými partnermi z 15 krajín. Komunikačným jazykom bola angličtina. Projekt sa nám podarilo zrealizovať s úžasným kolektívom žiakov 9. ročníka počas šk. roka 2021/ 2022 aj napriek problémom v súvislosti s Covid-19.
- od začiatku realizácie projektu sme navzájom komunikovali, podporovali sme sa a predkladali naše námety, návrhy, pripomienky prostredníctvom online komunikácie, videokonferencií, učiteľského denníka a diskusného fóra.
- v úvodnej fáze projektu sme sa navzájom predstavili, prezentovali sme naše školy a lokality, my sme sa predstavili prostredníctvom zdieľanej ppt. v twinspace a taktiež sme prezentovali našu školu vo forme krátkych videí, ktoré pripravili a spracovali žiaci 9. ročníka.
- Vypracovali sme spoločne online multi - jazykový slovník so zameraním sa na slová vyjadrujúce pozitívne morálne hodnoty a postoje, použili sme metódu brainstormingu najpoužívanejších slov z danej oblasti prostredníctvom answermygarden, mentimeter, zoznam sme preložili do rodných jazykov, bližšie definovali význam slov a prezentovali v spoločnom excel.dokumente vo forme viacjazyčného slovníka.
- Spoločne sme sa podieľali na vytvorení loga projektu - pozdravy, pozitívne odkazy v našich národných jazykoch, spoločný jazyk: anglický jazyk.
- Spolupracovali sme na jazykolamoch v rámci Európskeho dňa jazykov v aplikácii Thinglink, nahrávali sme jazykolamy v rodných jazykoch, následne v anglickom jazyku, vedomosti sme si overili v spoločných kvízoch.
- Spoločne sme sa zapojili do aktivity v rámci Týždňa kódovania- Binary Code week – získali sme certifikát, spolupracovali sme s projektovými partnermi na jednotlivých aktivitách aj prostredníctvom diskusného fóra, snažili sa rozlúštiť navzájom svoje kódy, ktoré v sebe ukrývali opäť pozitívne pocity, ale aj zaujímavé obrázky a odkazy.
- zamerali sme sa aj na spoločný prieskum rôznych oblastí našich životov: vytvorili sme banku otázok, spracovali do formy dotazníkov,( google.docs) ktoré sme vyplnili a následne vyhodnotili / Ako sa vyznáš v medzinárodnej oblasti? Ako si zdatný v mediálnom svete?
- Podieľali sme sa a vzájomne spolupracovali v medzinárodných zmiešaných tímoch na vytvorení spoločne zdieľanej prezentácie s tematikou „Naše krajiny“, prezentovania získaných vedomostí sme dosiahli vzájomnou komunikáciou prostredníctvom disk. fóra v aplikácii Thinglink.
- Tvorili sme a vzájomne sa učili prostredníctvom vytvorených hier, aby sme podporovali pozitívnu atmosféru v našich triedach aj napriek ťažkej celospoločenskej situácii.
- Zapojili sme sa do medzinárodnej foto súťaže „Príroda okolo nás“, prezentovaná vo forme spoločného padletu, následné zapojenie sa do hlasovania a vyhlásenia celkového víťaza foto súťaže, proj. partneri z Turecka.
- Zapojili sme sa do časti projektu pod názvom „Pre lepšiu budúcnosť“ prostredníctvom podieľania sa na vytvorení spoločnej knihy , otázky a odpovede s témou „Naše novoročné predsavzatia“ s použitím mentimetra, sumár odpovedí sme spracovali v calameo.
- Vzájomne sme si vymenili vianočné a novoročné pohľadnice: realizovali sme ju prostredníctvom elektronických pozdravov,
- Spoločne sme pracovali na tvorbe básni s tematikou „ Mám sen“ – finálne spracovanie v calameo
- Zapojili sme sa do vytvorenie spoločnej virtuálnej časovej kapsuly prostredníctvom zdieľania našich postojov, myšlienok v answermygarden, čo by sme chceli zachovať pre naše ďalšie generácie, morálne hodnoty a pod.
- Zapojili sme sa do aktivít pri príležitosti Dňa – bezpečne na internete, vytváranie hier, plagátov
- Spoločne s partnermi sme sa rozhodli reagovať na mimoriadnu situáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine, šíriť posolstvo mieru, morálnej podpory, ľudskosti, pozitívnej energie prostredníctvom aplikácie canva.com, kde mali žiaci možnosť kreatívne vyjadriť svoje pocity, potrebu zachovávania mieru a šíriť tak morálnu podporu ľudskosti
- Vzájomne sme spolupracovali na šírení a budovaní pozitívnych hodnôt v našich životoch, venovali sme sa tvorbe spoločných básní, citátov v zdieľanej prezentácii, vytvorili sme slovník opisujúci slová morálnych hodnôt, postojov, pocitov.
- Deň Európy, spolupodieľali sme sa na tvorbe kvízov: vzájomné spoznávanie a získavanie nových vedomostí o Európe.
- Počas projektu sme sa venovali aj vytváraniu zaujímavých plagátov, prezentácií: o našich kultúrach, významných ženách, ktoré prispeli k tvorbe a zachovávaniu mieru pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, národných tradíciách, našich snoch, túžbach, budúcnosti, o našom spôsobe života v modernom 21.storočí, našom svete, skutočnom aj virtuálnom, zdokonaľovali a učili sme sa navzájom ako odolávať nástrahám virtuálneho sveta
- spoločne sme vydali časopis : výstupy prieskumov, prác, aktivít, hier našich žiakov z projektových úloh
- v záverečnej fáze sme sa venovali hodnoteniu projektu, anketám, jednotlivým výstupom, diseminácii projektu vzájomnou komunikáciou, využili sme diskusné fórum pre učiteľov, ale aj samotných žiakov.
Ďakujem všetkým žiakom 9. ročníka za ich čas, energiu a „positive vibes“, to je to, čo každý z nás dnes potrebuje, ostať pozitívne naladený. Želám vám všetkým veľa úspechov na stredných školách.
Mgr. M. Žgančíková
Zmena organizácie vyučovania
Vážení rodičia, milí žiaci,
vyučovanie podľa riadneho rozvrhu končí na I. a II. stupni 22.06. 2022.Organizácia nasledujúcich dní:
23.06. Kontrola a odovzdávanie učebníc
- žiaci I. stupňa končia o 11:00 hod.
- žiaci II. stupňa končia o 11:25 hod.
24.06. Čistenie tried, vypratanie skriniek, šatní a práce na školských záhonoch
- žiaci I. stupňa končia o 11:00 hod.
- žiaci II. stupňa končia o 11:25 hod.
24.06. Školský výlet do Nitry - žiaci V., VI., VIII. a IX. ročníka.
27.06. Účelové cvičenia – praktická časť pre žiakov II. stupňa (5 vyučovacích hodín)
Hry v prírode pre žiakov I. stupňa, koniec o 11:00 hod.
28.06. Športový deň pre I. a II.stupeň, koniec o 11:00 hod.
Prezentácia e-Twinning projektu „Positive Vibes“ mladším spolužiakom rovesnícke učenie
Žiaci 9. ročníka dňa 26.5.2022 prezentovali svoju celoročnú prácu v e-Twinning projekte svojim mladším spolužiakom, žiakom 5. a 8. ročníka, pod názvom -e-Twinning stretnutie, „Positive vibes“. Deviataci, ktorí pracovali už viac rokov na etw projektoch, odprezentovali prehľad etw projektov na škole, prostredníctvom zdieľanej, interaktívnej prezentácie priblížili prítomným žiakom atmosféru spoločných medzinárodných aktivít, podrobnejšie priblížili posledný projekt „Positive vibes“ aj prostredníctvom vytvorenia interaktívneho kvízu. Mladší žiaci tak mali možnosť overiť si svoju pozornosť, súťažili medzi sebou v tímoch. S cieľom e-Twinningu a orientáciou na stránkach e-Twinningu oboznámila prítomných Mgr. M. Žgančíková. Pevne veríme, že sa mladším žiakom akcia páčila a v budúcich škol. rokoch prejavia záujem pracovať na dalších etwinning projektoch. Akcie sa zúčastnili len určité triedy, nakoľko stretnutie sa konalo v dopoludňajších hodinách / počas vyučovania/.
Mgr. M. Žgančíková
10
Krúžok - Mladý chemik
V školskom roku 2021/2022 sa záujemcovia o chémiu stretávali na krúžku „Mladý chemik“. Cieľom chemického krúžku bolo:
- osvojiť si zručnosti a návyky bezpečnej práce v chemickom laboratóriu,
- vedieť vysvetliť a predvídať javy pomocou známych zákonov,
- pozorovať, experimentovať, merať, odhadovať,
- aplikovať vedomosti z iných predmetov pri realizácii pokusov,
- vytvoriť pozitívny vzťah k učebnému predmetu chémia,
- rozvíjať prírodovednú gramotnosť,
- rozvíjať logické, kritické a tvorivé myslenie žiakov.
Chemický krúžok svojou experimentálnou činnosťou priblížil žiakom chemické deje, ktoré sú súčasťou nášho života. Žiaci počas školského roka realizovali chemické pokusy sprevádzané farebným aj zvukovým efektom (napr. Farebné kadičky, Lávová sopka, Balón, Lávová lampa, Oheň v banke, Dúha vo valci,...) použitím bezpečných chemických látok. Činnosť chemického krúžku vyvrcholila vystúpením žiakov /prezentovaním chemických pokusov/ na škole v rámci Dňa otvorených dverí na chemickom krúžku.
RNDr. V. Novanská, PhD.
135
Triedny výlet ZOO Schönbrunn
Dňa 2.6. 2022 sa žiaci 7. ročníka vybrali na dlho očakávaný výlet do Viedne, ktorý vzhľadom na situáciu v súvislosti s Covid- 19 nebolo možné zrealizovať v 5. a v 6. ročníku.
Viedenská zoologická záhrada je najstaršou zoologickou záhradou v Európe a jednou z najstarších zoologických záhrad na svete. Bola založená v roku 1752 a postupne sa stávala domovom mnohých druhov zvierat, ktoré možno obdivovať v jednotlivých pavilónoch. V pavilóne dažďového pralesa sme mali možnosť spoznať podmienky života v džungli na Borneu, v pavilóne púšte sme spoznali flóru i faunu púštnych oblastí. Akvárium a terárium nás oboznámili so zvieratami z oblasti Amazonky a koralových útesov a našli sme aj NEMA. Najviac nás zaujal polárny pavilón, kde sme sa stretli s tučniakmi a tuleňmi. Precvičili sme si aj naše znalosti anglického a nemeckého jazyka. Veľmi sme sa tešili na stretnutie s pandami obrovskými, ktorými sa viedenská zoologická záhrada pýši od roku 2003 a ktoré boli privezené do Rakúska z Číny. Pandy sú veľmi vzácne a sú zaradené do Červenej knihy, ktorá obsahuje zoznam ohrozených živočíšnych druhov. Prechádzka po zoologickej záhrade nám trvala niekoľko hodín a po jej opustení sme ešte našli trochu sily a prešli sa časťou nádherného parku k zámku Schönbrunn, ktorý je bývalým letným sídlom Habsburgovcov. Tu sa nám naskytol výhľad nielen na samotný zámok, ale aj celú Viedeň. Dozvedeli sme sa, že zámok obývala i Mária Terézia s rodinou a cisár František I. so svojou manželkou Alžbetou Bavorskou, prezývanou Sisi. K vydarenému priebehu nášho výletu prispelo i dobré počasie a pozitívna nálada.
Mgr. M. Žgančíková
33
Dopravná výchova
Bezpečnosť účastníkov cestnej premávky je na prvom mieste. Aby si žiaci veku primerane uvedomili pravidlá cestnej premávky ako chodci, cyklisti alebo kolobežkári, absolvovali dopravnú výchovu na dopravnom ihrisku TERKAR v Galante 14. júna 2022. Veríme, že si mnoho dôležitých pravidiel zapamätali a budú ich vedieť správne uplatňovať.
Mgr. I. Zelmanová
Skrátené vyučovanie 15.06. 2022
Vážení rodičia,
dňa 15. júna 2022 bude z rozhodnutia riaditeľa školy skrátené vyučovanie z dôvodu účasti zamestnancov základnej školy na protestnom zhromaždení zamestnancov školstva v Bratislave. Vyučovanie bude ukončené o 11:25 h.Činnosť ŠKD bude prebiehať bez zmeny.
Dudvážske hry
13.05.2022 - Dudvážske hry v Sládkovičove:
Atletika:
Beh na 300 metrov - chlapci:
1. miesto: Karol Bošanský
2. miesto: Štefan Sloboda
Beh na 60 metrov - dievčatá:
2. miesto: Lea Krupová
Beh na 300 metrov - dievčatá:
3. miesto: Lea Krupová
Diaľka - dievčatá:
3. miesto: Kristína Štefunková
Vybíjaná - zmiešané družstvo: 3. miesto
Mgr. M. Hrbán
8
Zrušený výdaj obedov
Vážení rodičia,
poskytovateľ stravy ŠJ pri MŠ Abrahám oznamuje, že z prevádzkových dôvodov nebude od 07.06.2022 do 10.06.2022 vydávať obedy. Nebude zabezpečená ani náhrada v podobe suchej stravy.
Z tohto dôvodu Vás žiadame, aby ste si, ak je to možné svoje dieťa vyzdvihli hneď po vyučovaní alebo mu zabalili väčšiu desiatu, pokiaľ bude ostávať v školskom klube detí.