Kto šiel 7. mája tohto roku približne o 7.30 hod. okolo autobusovej zastávky v Abraháme, určite si všimol skupinu detí i dospelých. To rodičia vyprevádzali svoje deti do školy v prírode. To čo ruky a nohy malo a chodilo do 2., 3. a 4. ročníka základnej školy spolu s pani zástupkyňou Mgr. Ľ.Šimonovou- vedúcou ŠvP, pani učiteľkou Z. Lizákovou a pánom učiteľom Mgr. M. Hrbánom, netrpezlivo čakali na autobus, ktorý ich mal odviesť do rekreačného zariadenia GÁPEĽ v Nízkych Tatrách.
Tohto roku naša cesta do školy v prírode viedla popri rieke Hron. Deti z okien obdivovali historické pamiatky, a to zrúcaniny hradov Pustý hrad, Revište, Šášov a zrekonštruovaný Lupčiansky hrad so starobylou lipou. Po troch hodinách cesty, pán šofér zaparkoval autobus na parkovisku, kde nás už čakal Mgr. D. Lupták, ktorý sa staral o zdravie detí počas pobytu v škole v prírode.
Rekreačné zariadenie Gápeľ sa nachádza na južnej strane Chopku, v malebnom prostredí Nízkych Tatier. Po zoznámení sa s interiérom zariadenia a dobrom obede sme sa vydali na prvú turistickú vychádzku. Pôvodne sme si mysleli, že nám postačí, ak to vystúpame ku hotelu Srdiečko. Ale naši žiaci sú plný síl a dostali sme sa až po hotel Kosodrevina, odkiaľ sme mali pekný výhľad na Chopok a Ďumbier.
Na druhý deň sme sa vybrali jednou z najväčších turistických atrakcií Horehronia - Čiernohronskou lesnou železničkou z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny, kde sa nachádza Lesnícky skanzen Vydrovo. Putovali sme náučným chodníkom, ktorý nám odkrýval tajomstvá lesa, históriu lesníctva, prácu lesníkov, pestovanie, ochranu a význam lesa. Na ceste späť sa deti zoznámili s geografickým stredom Slovenska, ktorým je vrch Hrb pri dedine Lubietová.
Navštívili sme aj Bystriansku jaskyňu, ktorá je známa pozoruhodnými skalnými tvarmi, vývojom podzemných priestorov, výskytom netopierov a priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu. Po vypnutí osvetlenia sprievodkyňou, sme si mohli vyskúšať, ako to je byť v úplnej „tme tmúcej.“
Okrem turistických vychádzok sme sa aj učili, zapisovali a kreslili zážitky z každého dňa a vyrábali darčeky. Veľký zážitok v nás zanechal kvíz a spoločná párty. V kvíze si žiaci zopakovali nové vedomosti, ktoré získali počas pobytu v škole v prírode. Na spoločnej párty sme tancovali, spievali a zabávali sa.
Zrazu bol piatok 11.mája a museli sme sa poberať domov. Rozlúčili sme sa s pánom zdravotníkom a celým personálom Gápeľa. Pani vedúca nám povedala, že naše deti boli veľmi dobré a pekne sa správali.
Sme radi, že sme spoločne spoznali ďalšiu krásnu časť nášho Slovenska. Rekreačné zariadenie Gápeľ vďaka svojej polohe nám umožnilo zažiť výnimočné zážitky spojené s pobytom v nádhernom vysokohorskom prostredí.
Opäť som si spomenula na báseň od M. Rúfusa Modlitba za Slovensko, v ktorej Slovensko prirovnáva ku hniezdu plného detí, otcov a mám. Po piatykrát sme sa v škole v prírode mohli presvedčiť, že to naše malé Slovensko je veľmi krásne a plné dobrých ľudí, v ňom žijúcich, presne tak, ako to je v básni. Tak nám zostáva si len priať, aby sme si to krásne, niekde i drsné, rodné či najkrajšie „hniezdo“ i naďalej vážili, opatrovali a chránili spolu s Veľkým alebo bez, podľa toho kto, ako chce.
Fotografie nájdete v galérii: Škola v prírode - Gápeľ.
Mgr. Z. Lizáková