V slávnostný mikulášsky deň zavítal do našej školy pán Roman Kuchta - výrobca fujár. Pripravil pre žiakov výstavu svojich výrobkov a nástrojov dôležitých pre ich výrobu. Žiaci si mohli zobrať fujary do rúk, prezrieť ich výzdobu i vyskúšať si hru na nich.
Podľa pána Kuchtu, fujara je vzduchozvučná hrnová píšťala dlhá niekedy až 1,8 m. Najdlhšie sa volá fujara trombita. Prvé fujary zhotovili pastieri na strednom Slovensku – oblasť Poľany a severného Gemera. Fujary sa najčastejšie vyrábali a vyrábajú z bazového dreva. Podľa starých fujaristov: „Fujara by nemala počuť vodu žblnkotať ani kohúta kikiríkať.“ To znamená, že drevo, ktoré sa vyskytuje pri potoku, rastie rýchlo, má málo rokov a jeho hustota je slabá. Takisto, keď rastie niekde pri pôde s prílišným obsahom živín, zasa rastie príliš rýchlo, čo je tiež negatívne. Také drevo je riedke a nemá potrebnú zvukovú rezonanciu. Najlepší materiál je ten, ktorý nevidí slnko ani vodu a pomaly rastie rovnomerne niekde v horách či na kraji lesa. Zdobili i zdobia sa ornamentálnymi vzormi.
Fujara je hudobný nástroj vynájdený a vyrábaný iba na Slovensku. V roku 2005 bola v Paríži zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva. Na Slovensku už nie je veľa výrobcov fujár, preto ďakujeme pánovi Kuchtovi za to, že pokračuje v tradícií našich predkov, a teda udržuje toto umelecké remeslo. Jeho návšteva bola dôkazom, že Slovensko je krajinou, ktorá dáva svetu to, čo nijaká iná. Máme byť právom hrdí na to, že sme Slováci. Máme byť právom hrdí na svoju krajinu, život a prácu našich prarodičov.
Mgr. Z. Lizáková
Fotografie z tohto stretnutia nájdete v galérii Pán fujarista.