Výchovné poradenstvo

Plán práce výchovného poradcu

Plán práce výchovného poradcu na šk. rok 2023/2024

Kariérne poradenstvo sa zameriava na oblasti prípravy žiakov na ich vstup na trh práce. Pomáha žiakom, aby sa dokázali orientovať vo svojich možnostiach a schopnostiach, aby vedeli reálne posúdiť svoje plány a ciele, zaradiť sa do študijného, pracovného a spoločenského  života, orientovať sa v množstve informácií, v rozvíjaní pracovných zručností a pracovných návykov. Ide o proces, v ktorom sa cielene uzatvárajú väzby a rovnováha medzi žiakom a trhom práce. Kariérny poradca podporuje žiaka v hľadaní riešenia, vedie s ním rozhovor, sprevádza ho v jeho plánoch, povzbudzuje ho, motivuje k nájdeniu si vhodného študijného odboru na strednej škole.

Hlavné úlohy výchovného poradcu v oblasti kariérneho poradenstva

1. Plniť úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie žiakov

2. Poskytovať konzultácie žiakom a rodičom pri  otázkach o štúdiu na SŠ a pri voľbe povolania.

3. K evidencii a spracovaniu informácií pracuje s  programom Proforient a využíva program  Sprievodca svetom povolaní a stránku ŠVS.

4. Oboznámiť žiakov 5. a 9. ročníka a žiakov končiacich školskú dochádzku v nižších ročníkoch o možnostiach ďalšieho štúdia.

5. V priebehu školského roka sa zúčastňovať na zasadnutiach výchovných poradcov organizovaných CPP a P Galanta a okolie.

6. Podľa požiadaviek zákonných zástupcov sprostredkovať psychologické poradenstvo pre žiakov 8. a 9. ročníka so zameraním na profesijnú orientáciu a voľbu povolania v CPP a P.

7. Zabezpečiť zber informácií o záujme žiakov pre ŠVS a odoslanie prihlášok na stredné školy v určených termínoch.

8. Zabezpečiť sústavnú informovanosť žiakov o možnostiach rozmiestnenia, v prípade neprijatia na SŠ v prvom kole.

9. Prostredníctvom triednych aktívov informovať rodičov o možnostiach štúdia na SŠ a o harmonograme prijímacieho konania.

10. Informovať žiakov o Dňoch otvorených dverí na SŠ, besedách s náborovými pracovníkmi SŠ.

11. Podľa harmonogramu má sledovať informácie a priebežne dopĺňať údaje v Proforiente.

12. Spolupracovať pri príprave na Testovanie žiakov 9. ročníka

13. Participovať s rodičmi na zasielaní prihlášok a zápisných lístkov na SŠ cez Edupage.

14. Pripraviť databázu žiakov 8. ročníka do Proforientu.